Заклик про примирення: «немає вже тієї Польщі і України»

Журналіст Єжи Гащинський на сторінках видання «Rzeczpospolita» відреагував на лист українців до поляків напередодні роковин Волинської трагедії. «GazetaWyborcza» раніше опублікувала звернення екс-президентів, громадських та релігійних діячів, інтелектуалів, у якому йдеться про взаємне вибачення та встановлення єдиного Дня пам’яті за жертвами польсько-українського конфлікту. Гащинський пише, що в листі є термін «трагедія на Волині» і як раз авторам звернення не вистачило сміливості. Адже вони розмивають те, що вже колись було сказано про Волинь офіційно. «В 2003 році та трагедія” була признана геноцидом. Цей термін використав президент Олександр Квасневський під час урочистостей в Порицьку (українська Павлівка). Біля нього стояв президент Леонід Кучма. Складно Квасневського назвати ворогом Україна, він відіграв важливу роль в переговорах під час Помаранчевої революції, а потім був дуже зацікавлений у тому, щоб Україна йшла в сторону Заходу», — пише автор. Через 13 років, продовжує журналіст, з’являється слово «трагедія». Заяви українців про «вбивству невинних немає виправдання» не достатньо. Особливо сьогодні, зазначає автор, коли «в Україні розквітає культ УПА».

У свою чергу,  видання «Gazeta Wyborcza» називає український лист «гарним і мудрим», наголошуючи: «Іноді складається враження, що українське терпіння не має меж. А глухота польських правих (але не тільки) буде нашим вбивцею».

Тижневик «Polityka» пише, що з моменту спільної організації Україною та Польщею Євро-2012 минуло 4 роки, але вже немає ані тієї Польщі, ані тієї України. Немає Туска, Януковича, немає навіть Платіні. Олексій Чупа, письменник з Донбасу, в коментарі виданню згадує, що перед Євро думки щодо організації футбольного турніру були розділені. «Старші були проти, бо вважали, що це без сенсу. Були впевнені, що буде показуха, а гроші будуть вкрадені. […] Але молодші люди, яким в Донецьку до тієї пори були тісно та сіро, підходили до цього більш оптимістично. Ну і сам бачив, як місто привели в порядок, з’явилися якісь нові заклади, бори, дороги відремонтували, транспорт з’явився», — ділиться думкою Чупа. Пйотр Поґожельский, багаторічний кореспондент Польського радіо в Україні, нагадує, що для українців важливо було показати, що країна над Дніпром — це Європа, а не село, статті про яке ілюструють підводою з конем на автостраді. Україні це вдалося, але чи остаточно образ України змінився на Заході? Не дуже, Майдан і російська пропаганда стомили Європу. Україна в свідомості європейців так і залишилась корумпованою і забутую країною. Така ж ситуація і з війною на Донбасі. Мало хто знає, де саме йдуть бойові дії — чи за польським кордоном, чи трохи далі. Що стосується Польщі, то в статті говориться, що Євро показувало зміни в Центрально-Східній Європі. Що країна приймає західні цінності і економічну модель. Після зміни влади, візерунок Польщі в Європі став гіршим. Футбольний турнір мусив стати для країни черговим фактором і доказом європейського успіху. Але зараз Польща віддаляється від Заходу і йде в тому напрямку, з якого вирвалась Україна. Україна після міцного вектору Януковича на Схід пробує йти на Захід. В польській політиці і психології, пишеться в матеріалі, після Євро нічого не залишилось. В Україні щось таки так.

Джерело – Простір

Чи не скидається на те, що ми знову ходимо по колу, якщо не сказати – по граблях?
Обидві країни мають свій цінний досвід, якого потребує інша і яким варто поділитися. Обидві країни мають спільні сторінки історії, як позитивні, так і трагічні. Чи не варто вже нарешті перетравити все минуле і взаємно посилювати один одного, замість того, аби без кінця зводити рахунки?

Ще по темі: Тіні загиблих предків

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s